Daily Top 10

  Speed (kts) Name Craft Type Country
1st 28.750 James Longmuir Kite Board England
2nd 26.729 David Williams Kite Board England
3rd 24.257 Neil Thompson Kite Board England
4th 23.946 Emile Burnaby Lautier Kite Board Netherlands
5th 23.640 James Battye Sailboard England
6th 23.601 Scotty Stallman Sailboard England
7th 22.937 Simon Pettifer Sailboard England
8th 21.859 Michael George Sailboard England
9th 21.764 Garry Connell Sailboard England
10th 18.500 Jonny Kirton Sailboard England



Personal Daily Best Runs

  Name Craft Type Status Start Time Speed (kts)
1st James Longmuir Kite Board Kite-Fleet 15:46:33 28.750
2nd David Williams Kite Board Kite-Fleet 15:56:40 26.729
3rd Neil Thompson Kite Board Kite-Fleet 16:12:29 24.257
4th Emile Burnaby Lautier Kite Board Kite-Fleet 16:29:04 23.946
5th James Battye Sailboard Pro-Fleet 15:52:24 23.640
6th Scotty Stallman Sailboard Pro-Fleet 15:47:07 23.601
7th Simon Pettifer Sailboard Pro-Fleet 15:02:41 22.937
8th Michael George Sailboard Gold-Fleet 15:53:59 21.859
9th Garry Connell Sailboard Pro-Fleet 16:27:16 21.764
10th Jonny Kirton Sailboard Amateur 15:26:45 18.500
11th Jim Crossley Sailboard Pro-Fleet 15:27:31 17.894
12th Russ Thompson Sailboard Amateur 15:57:06 17.744
13th Phil Horder Kite Board Kite-Fleet 15:10:48 17.082
14th Andrew Twinn Sailboard Amateur 15:28:43 16.041
15th Joshua Pinder Sailboard Amateur 16:19:31 14.658
16th Emile Jan Burnaby Lautier Kite Board Kite-Fleet 16:14:57 14.371
17th Nic Dodd Sailboard Amateur 15:09:29 14.179
18th Michael George Kite Board Kite-Fleet 15:08:48 13.814
19th Bob Cartridge Sailboard Gold-Fleet 16:01:44 13.263
20th Deborah Williams Kite Board Kite-Fleet 15:26:36 12.257
21st Trevor Whatford Sailboard Gold-Fleet 15:46:37 10.273



First Time Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Jonny Kirton Sailboard Shore 1 15:26:45 18.500
2nd Russ Thompson Sailboard Shore 1 15:57:06 17.744
3rd Joshua Pinder Sailboard Shore 1 16:19:31 14.658



Amateur Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Andrew Twinn Sailboard Shore 1 15:28:43 16.041
2nd Nic Dodd Sailboard Shore 1 15:09:29 14.179



Gold Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Michael George Sailboard Shore 1 15:53:59 21.859
2nd Bob Cartridge Sailboard Shore 1 16:01:44 13.263
3rd Trevor Whatford Sailboard Shore 1 15:46:37 10.273



Pro-Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st James Battye Sailboard Shore 1 15:52:24 23.640
2nd Scotty Stallman Sailboard Shore 1 15:47:07 23.601
3rd Simon Pettifer Sailboard Shore 1 15:02:41 22.937
4th Garry Connell Sailboard Shore 1 16:27:16 21.764
5th Jim Crossley Sailboard Shore 1 15:27:31 17.894



First Time Kite Board Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Phil Horder Kite Board Shore 1 15:10:48 17.082
2nd Deborah Williams Kite Board Shore 1 15:26:36 12.257



Kite Board Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st James Longmuir Kite Board Shore 1 15:46:33 28.750
2nd David Williams Kite Board Shore 1 15:56:40 26.729
3rd Neil Thompson Kite Board Shore 1 16:12:29 24.257
4th Emile Burnaby Lautier Kite Board Shore 1 16:29:04 23.946
5th Phil Horder Kite Board Shore 1 15:10:48 17.082
6th Emile Jan Burnaby Lautier Kite Board Shore 1 16:14:57 14.371
7th Michael George Kite Board Shore 1 15:08:48 13.814
8th Deborah Williams Kite Board Shore 1 15:26:36 12.257



Event results published by SSERPANT at 15/10/2021 12:27